Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, ikinci dönem başkanlık için Maçka’nın mahallelerini arşınlıyor. Halkla kurduğu diyaloğu önemseyen Koçhan, %70 oy oranını hedefliyor. Koçlan’la seçim sürecini konuştuk.

Sayın Başkan, seçim sürecine girdiniz. Ne yapıyorsunuz, ne bekliyorsunuz?

Seçime iyi hazırlandık. Biz seçimin merkezine her zaman siyaseti değil hizmeti koyduk. Özellikle yerel seçimin bir hizmet yarışı olduğunu düşünerek Maçka’da hiçbir zaman siyasî anlayışımız olmadı. Ama bunun yanında hizmetlerimizle partimizi ve kendimizi vatandaşımıza anlatıp vatandaşımızdan destek istedik. Bu anlamda da en son seçimde yaklaşık yüzde 60 civarında bir oyla seçilen bir belediye başkanıyım. En son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı yüzde 72’lere, AK Parti’mizin oyu yüzde 62’lere ulaşan bir orana kadar çıktı. Siyasete 2005 yılında AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığımda yüzde 34,5 olan AK Partimizin Maçka’daki oyu, tüm teşkilatımız ve emeği geçen herkesle beraber bugün yüzde 70’lere dayanmış durumdadır. Bu seçim bana göre her ne kadar yerel seçim gibi görünse de özellikle partilerin tekrar ittifak şeklinde seçime girmeleri, tıpkı Sayın Cumhurbaşkanı’mızın seçiminde olduğu gibi bir genel seçim havasında geçeceğine inancım tam. Çünkü yapılan ittifaklara baktığımızda AK Parti ile MHP’nin ittifakı Cumhur İttifakı. Biz Genel Merkezin talimatıyla Maçka’da şu cümleyi kullanıyoruz: Biz Cumhur İttifakı’nın AK Partili belediye başkan adayıyız. Yani biz tek başına AK Parti’nin belediye başkan adayı diye bir cümle kullanmıyoruz. Diğer tarafta da zaten CHP ve İYİ Parti’nin bir ortaklığı var. Bir de göbek bağı olan HDP ile bir ortaklıkları var! Bunu milletimiz sahada da görüyor zaten. Diğer arkadaşlar bunu sanki bir yerel seçim gibi, iki kişinin seçimi algısı oluşturmaya çalışsa da bunun gerçek olanı bir ittifak seçimi ile bir genel seçim havasında geçmesi. Bu anlamda biz dersimize iyi çalıştık. Çok güzel bir seçim koordinasyon merkezi binası yaptık. Hemen Maçka merkezde... Büyük bir bina, diyebilirim ki Trabzon ve belki de bölgede bu çapta bir bina yok. Bunun haricinde de biz 5 yıl önce ‘75 mahalleye 75 proje’ isimli bir hizmet dergisi dağıtmıştık. Vatandaşımıza, ‘Bu dergileri atmayın, saklayın, 5 yıl sonra size ne yaptık, ne ettik 5 sene sonra hesap vereceğiz!’ demiştik. Şimdi bunun bir hesabı niteliğinde ‘Maçka’ diye bir dergi çıkardık. 2014’teki sloganımız ‘Hayaller Gerçek Olacak’tı. Bu seneki sloganımız ise ‘Hayaller Gerçek Oluyor.’ Bu anlamda 104 sayfalık bir dergi. Hangi projeyi vaat ettik, hangisini yaptık... Eski proje kitapçığında olan proje numaralarıyla beraber dergimize bastık. Projede olmayan, vaat etmeden neler yaptık, hayal olarak ettiklerimiz neydi ve ne kadarını yaptık…

Net olarak 75 projenin kaçı bitti?

Şu anda 75 projeden net olarak 40 civarındakiler bitti. Yaklaşık 15 tanesi devam ediyor. Bir 10’a yakını da Büyükşehir Yasası’ndan dolayı bizim görev ve sorumluluğumuz dışında çıktı.

Bunun dışında listede olmayan ama yaptığınız proje sayısı kaç?

Çok daha fazla. Onlar 30’un da üstünde olan projeler. Hangileri devam ediyor, neler var, yeni dönemde neler yapacağız? Bunları anlattığımız tam 104 sayfalık bir kitapçık oluşturduk. Bunlardan 5 bin adet bastırdık, 5 bin tane çantamız var… Kadın kollarımız bir yandan, ben kendim tek tek kapı çalarak bir yandan bu faaliyetlerimizi, kendimizi, hizmetlerimizi anlatmaya devam ediyoruz. Bu anlamda kadın kollarımız, gençlik kollarımız, teşkilatımız topyekûn çalışıyoruz. Tabii MHP teşkilatımızla da beraber ortak programlar yaparak seçim çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Ben Maçka için yine iddialı konuşacağım: Cumhur İttifakı’nın oyu olan yaklaşık yüzde 70 oyun artı-eksi 2 ya da 3 daha fazla oy alacağız. Alana hâkim olup kendimizi çok iyi anlatırsak artı yönde gelişeceğine inanıyorum. Birazcık yine bizim eksiğimizden kaynaklanırsa eksi yönde gelişebileceğini düşünüyorum. Yani şu demek: 71, artı-eksi 3 olarak netice alacağımızı düşünüyorum.

Sahada bunu gördünüz mü? Bunu saha çalışmalarınızı gözlemledikten sonra söylüyorsunuz değil mi?

Saha çok net... Özellikle diğer adaylarla bazı programlarda karşılaşıyoruz. Durum orada vatandaşın ilgisinden belli oluyor. Biz programımıza devam ederken, diğer aday bazen oradan ayrılmak zorunda kalabiliyor.

Cumhur İttifakı’nın diğer ortağındaki ilgi ve ittifaka bağlılık nasıl?

Şu an çok iyi. MHP İlçe Teşkilatına biz bu anlamda çok teşekkür ediyoruz. Bizim söylediğimiz her programa geliyorlar. Kendi adaylarıymış gibi duyduklarını, sahada aldıklarını bir araya gelip beraberce istişare ediyoruz. İki genel merkezin anlaşması ile 11.sıradaki belediye meclisi adayımızı kendileri önerdiler, o da listemizde var. Çok güzel bir ekip ruhu ile çalışıyoruz. İlgileri tıpkı kendi adayları gibi. Yani şunu söyleyebiliriz: Cumhur İttifakı’nda en ufak bir ayrışma yok, tam tersi bir kaynaşma var. Yani benzemezlerin bir araya geldiği bir ittifak değil, tam tersi benzerlerin bir araya geldiği bir ittifak olduğunu sahada da görüyoruz!

Karşı ittifakla ilgili sormak istiyorum: Vatandaş, HDP ile ittifaklarından rahatsız mı, bunu size hissettiriyorlar mı?

Çok rahatsız… Bazen kahvehanelere gidiyoruz, köy toplantılarını yaptığımızda bir iki konuya girdiğimizde ittifakı anlatıyoruz. Vatandaş, “Anlatmanıza gerek yok, kim kiminle beraber olduğu belli. HDP ile beraber olanları da sizi de biliyoruz.” diyerek daha biz cümlenin sonunu getirmeden o tepkiyi gösterebiliyor. Şu an en son ben çok yakından takip ediyorum, sloganları bile aynı. Pervin Buldan’ın grup toplantısında, “1 Nisan’da bahar tüm Türkiye’ye gelecek!” sloganı, CHP’nin de “Mart’ın sonu bahardır!” sloganı ile örtüştüğünden göbek bağlarının olduğu açık ve çok net bir şekilde görünüyor. Özellikle belki Karadeniz ve Trabzon’da insanlar bunu çok fark etmiyor ama büyükşehirlerdeki ziyaretlerimizde seçim çalışmalarına katıldık. Özellikle gurbette Maçka dernekleri çok yoğun, 40 binin üzerinde vatandaşımız var. İstanbul’da özellikle bunu çok daha net görüyorsunuz, aleni yani…

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Halkımız, milletimiz bize güvensin. Çünkü biz Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı hizmet yolunda, onun gösterdiği çizgide ona yol arkadaşı ve yaver olabilmişsek ne mutlu bize.