Maçka Boğaçhan Derneği tarafından organize edilen, 7.yüzyılda Dede Korkut destanlarından olan Boğaçhan destanının yaşandığı yaylada 5 yıldır yapılan ve geleneksel hale getirilen Boğaçhan Kültür ve Sanat Festivali için çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar araçlarıyla sabahın erken saatlerinde şenlik alanına ulaştı. Festivale, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ile Denizli Başkarcı eski belediye başkanı, aynı zamanda Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Başkan yardımcısı Yusuf Baştürkkatıldı.

Birlik Ve Beraberliğin Merkezi Boğaçhan’dır

Festivaller, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü olduğunu ifade eden, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, “Dede Korkut’un bu yörede geçen birinci destanı Boğaçhan’dır. Bu bölgede Şalpazarı, Tonya, Vakfikebir, Beşikdüzü, Akçaabat ve Maçkalılar yaşayarak Boğaçhan’dabirlik ve beraberlikler oluşturdular. Bizim en büyük görevimiz bizden sonra yaşayan kuşaklara Bağaçhan’ı yaşatmak ve tarihimizi anlatmaktır,” dedi. Kültürümüzü

Yaşatmak Görevimizdir

En büyük görevlerinin Müslüman Türk dünyasının kültürünü gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Bağaçhan Dernek Başkanı Mustafa Durmuş,” Trabzon geçmiş tarihinde en büyük yerleşim alanı olan ve Dede Korkut hikâyelerinin yaşandığı Boğaçhan’da 5 yıldır dernek olarak festival düzenliyoruz. Amacımız; Unutulmaya yüz tutmuş Tarihimiz, Kültürümüz ve geleneklerimizi nesilden nesile intikalinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Ülkemizin değişik illerinden gelen binlerce insanın festivalimize katılarak dayanışmanın birlik ve beraberliğin örneğini sergilediler. Organizasyonda emeği geçen ve festivalimize katılan binlerce vatandaşımıza dernek olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz,” ifadesini kullandı.

Doyasıya Eğlendiler

Protokol konuşmalarının ardından, şenlik Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı gösterisiyle başladı. Festivale katılan vatandaşlar, Dede Korkut ve Boğaç Han’ı aslına uygun kostümlerle canlandıranlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.  Sunuculuğunu Canan Kalaycı’nın yaptığı şenlikte, Havva Dilli, Elif Köse Bulut, Nalan Dural Çağılcı, RagipAltındaş, İlkan Selvi, Hamit Ergün, Süleyman Pervanoğlu, Murat Genç, Mesut Akyüz, Adil Odabaş, Kemençe eşliğinde sahne alarak söyledikleri birbirinden güzel türkülerle etkinlik alanını dolduran binlerce kişi hiç durmadan horon oynayarak doyasıya eğlendi. Festivalde ayrıca şiir yarışması düzenlendi.  Dereceye girenler ile organizasyonda katkısı olanlara plaket taktim edildi. Akşama kadar devam eden şenlik olaysız bir şekilde sona erdi.