Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Resmi Gazete’nin 24 Eylül tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle yeni hükümet sistemine uyum çerçevesinde kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis iznini artık cumhurbaşkanı verecek.

Duyuru yapılmaksızın

Düzenlemedeki ‘turizm tesisi hizmet alanlarının tahsisi’ başlıklı ek maddeye göre, Türkiye’nin genelinde Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTGB), Turizm Alan ve Turizm Merkezleri (TM) ilan edilmiş yerlerin planlarında ‘turizm tesisi hizmet alanı’ olarak görülen yerler, duyuru yapılmaksızın bölgede kamu taşınmazında yatırımı bulunan turizmcilere tahsis edilebilecek.

Bu kapsama Antalya’da Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side, Muğla’da Bodrum, Aydın Kuşadası, İstanbul’da Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı, Bolu’da Köroğlu, Bursa’da Uludağ, Rize’de Çamlıhemşin, Trabzon’da Tonya, Maçka, Nevşehir’de Kapadokya gibi yerlerinde de girdiği belirtildi.

146 bin lira yerine 27 bin lira

Antalya Kemer, Belek, Lara gibi bölgelerde beş yıldızlı ve birinci sınıf tatil köylerinin olduğu yerlerdeki bu turizm tesisi hizmet alanlarının tahsis bedeli ise beş yıldızdan değil bir yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden hesaplanacak. Böylece tahsis beş yıldızlı otele bile olsa birim maliyet 146 bin lira yerine 27 bin lira olarak alınacak.

Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 81 tanesi kıyı, 80’i termal, 34’ü yayla-eko turizmi, 29’u kış, 19’u İstanbul Kent Turizmi, 12’si kültür-kongre-inanç, 9’u spor, 3’ü turizm kenti olmak üzere toplam 267 tane KTGB ve TM bulunuyor.

Düzenlemede milli parklar da var

Aynı ek maddeye göre, bakanlığın kamu yararı olduğuna ve zaruret bulunduğuna karar vermesi halinde milli park sınırları içinde kalan alanların ‘uzun devreli gelişme planları’nda değişiklik yapılacak.

Buna göre, Uludağ, Kemer Olimpos Beydağları gibi milli parkların planlarına turizm tesisi hizmet alanı işlenecek.

Bu hizmet alanları yine adına kamu taşınmazı tahsis edilen yatırımcılara, ihalesiz, duyurusuz tahsis edilebilecek.

Ormanlık alanlardaki bu tahsislerde öncelikle bozuk alanlar ve orman içi açıklıklar tercih edilecek. Yönetmeliğe eklenen bir diğer maddeyle de kısa süreli günübirlik tesis alanı kiralamaları, ön izin ve kesin tahsis usulüne tabi olmayacak. Komisyonca belirlenecek usul ve esaslara göre yürütülecek.