Maçka'da yerel seçimler hep kıyasıya bir yarışa sahne oluyor. AK Parti ile CHP’nin kıyasıya yarıştığı Maçka’da yarışa MHP ve İYİ Parti de katılacak.

2009’da CHP’nin rahat kazandığı Maçka’da, 2014’te ise AK Parti rahat kazandı. 2019’da ise her iki partinin kıyasıya bir yarış içinde olması beklenen Maçka’da birbirinden önemli isimler belediye başkan adaylığı için nabız yokluyor. 2009 Yerel Seçimlerinde ikinci dönemine aday olan CHP’li Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, bir önceki seçim kadar olmasa da bin 933 oy alarak rahat bir seçim kazanmıştı. Rakibi olan ve Maçka’da ANAP’tan iki dönem belediye başkanlığı yapan Ömer Yıldız ise bin 227 oyda kalmıştı. O dönemin iktidar partisi olan AK Parti’nin adayı İbrahim Keskin ise 742 oyda kalmıştı. 2014’te ise roller değişti. AK Parti, belediye başkan adayı olarak İlçe Başkanı Koray Koçhan’ı aday gösterdi. CHP ise mevcut belediye başkanı Ertuğrul Genç’i üçüncü kez aday gösterdi. Koçhan, 9 bin 751 oyla yeni belediye başkanı seçilirken, Ertuğrul Genç ise 4 bin 434 oyda kaldı. MHP’nin adayı Kenan Yusufoğlu ise 2 bin 251 oy alarak üçüncü sırada kaldı. Seçimlerde AK Parti ile CHP arasında kıyasıya bir yarış yaşanacağı kesin. Ancak MHP ve İYİ Parti’nin de önemli adaylar çıkararak yarışa ortak olması bekleniyor. Peki, 2019’da hangi partiden kimlerin isimleri geçiyor? İşte o adaylığı konuşulan isimler:

AK Parti: CHP’nin elinden son seçimlerde belediye başkanlığını alan AK Parti, 2019 seçimlerinde de belediye başkanlığını kaybetmek istemiyor. Bu yüzden de Maçka’da ince eleyip sık dokuyacak. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, yeniden aday adayı olacak. Bu kesin. Ancak yeniden aday gösterilir mi bu kesin değil. Bazı icraatları muhalefet tarafından eleştirilen Koçhan, hem altyapı hem de özellikle turizme yönelik çalışmalarıyla dikkat çekti, alkış topladı. Bakalım parti, hakkında nasıl bir karar verecek? AK Parti’de Maçka için konuşulan bir diğer isim ise Belediye Meclisi Üyesi iş adamı Hikmet Yıldız. Yıldız, geçen dönem de aday adayı olmuştu ancak aday gösterilmeyip meclis üyesi yapılmıştı. Yıldız’a yakın isimler anketlerde kendisinin önde çıktığını söylüyor. Kapatılan Esiroğlu Belediyesinde iki dönem meclis üyesi olarak görev yapan, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Maçka’da birçok kademede görev yapan Yusuf Keskin de aday adayı olacak. Keskin, 2014’te de aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti. Keskin, hâlen Ortahisar Belediyesinde Ahmet Metin Genç’in Basın ekibinin başında başarılı bir şekilde görevini sürdürüyor.

AK Parti’de bir diğer isim ise Millî Eğitim camiasının yakından tanıdığı isim olan Hasan Akıl. Akıl da geçen dönem aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti.

Bu isimlerin yanı sıra Ortahisar Millî Eğitim İlçe Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel,

Hızırbey Vergi Dairesi Müdürü Bilal Dizdaroğlu, Trabzon İl Sağlık Başkan Yardımcısı Dr. Oğuz Kara, Eski AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Hayati Yavuz ile Hilton Garden İn Otel’de Turizm Koordinatörü olarak görev yapan Oykan Gülen’in aday adayı olacakları kulislerde sıkça konuşuluyor.

CHP: Maçka’da ANAP’tan aldıkları belediyeyi iki dönem koruyan ancak son seçimlerde AK Parti’ye karşı kaybeden CHP, bu seçimlerde ise rövanşı almak ve Maçka Belediyesine bayrağını yeniden dikmek istiyor. CHP’de ise gözler eski ilçe başkanı Musa Turan’da… İki dönem CHP Maçka İlçe Başkanı olarak görev yapan Turan’ın bu noktada nabız yokladığı, CHP kurmaylarının da bu isme sıcak baktığı biliniyor. CHP’de ismi geçen bir diğer isim ise hukuk camiasının önde gelen isimlerinden biri olan Avukat Oktay Yavuz. 2015’te milletvekili aday adayı da olan Yavuz’un ismi kamuoyunda ciddi bir şekilde konuşulmaya başlandı. Partinin ve kendisinin tavrı nasıl olacak merak ediliyor. Maçka’da iki dönem belediye başkanlığı yapan ve son seçimde kaybeden Ertuğrul Genç’in ise aday olması beklenmiyor. Genç’in yaşamını artık İstanbul’da sürdürdüğü, Maçka’dan koptuğu söyleniyor.

MHP: Maçka’da aslında önemli bir altyapısı olan ve geçen seçimleri üçüncü sırada tamamlayan MHP’de ise Eski Esiroğlu Belediye Başkanı Kenan Yusufoğlu ismi ön plana çıkıyor. 2014 Yerel Seçimlerinde Maçka’dan MHP adayı olan Yusufoğlu, MHP tarihinde Maçka’da da en fazla oyu alan isimdi. Diğer yandan Eski Büyük Birlik Partisi Maçka İlçe Başkanı Ali Osman Aydın’ın MHP’den aday olabileceği konuşuluyor.

İYİ Parti: İYİ Parti’de ise Maçka MHP’de uzun yıllar görev yapan Av. Cemal İmamoğlu’nun hazırlandığı ifade ediliyor. İmamoğlu ise İYİ Parti harici diğer partilerin anlaşmaları durumunda bağımsız aday olabileceğini de söylüyor. İYİ Parti Maçka İlçe Başkanı Mehmet Bektaş ise İYİ Parti Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen bir diğer partili.

Saadet Partisi: Saadet Partisinde ise bir ara partinin Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yapan Sefa Aydın ismi üzerinde duruluyor. Genç bir isim olarak Maçka’da iyi bir potansiyele sahip olan Aydın’ın Saadet Partisinden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.