KPSS sınav puanı 75,3 olan ve KYK’nın güvenlikçi sınavına giren Ebru Uzun sözlü mülakatta kendisinin elenmesine bir anlam veremediğini belirterek “Sınava girenler içinde benim KPSS puanıma en yakın puanlı olan 73 idi. Ancak sınavı KPSS puanı 64 olanlar kazandı” dedi.

Sözlü mülakatta kendilerine sadece, isim ve soy isimlerinin sorulduğunu söyleyen Uzun, “ “Sözlüde bana adımı soyadımı, Of’ta, Sürmene’de, Gülbaharhatun ve Yomra’da açık var, buralarda çalışır mısın?” diye sordular. Ben de ‘Çalışırım’ dedim ve çıktım. Sınavda KPSS Puanının yüzde 70’i baz alınacaktı. Ancak sınav sonuçlarında öyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü ben alınmadığıma göre demek ki mülakatta bana 0 puan verdiler ve beni o şekilde elediler. Bunun başka bir açıklaması yok” ifadelerini kullandı.

ORTADA BÜYÜK HAKSIZLIK VAR

Yaşananlar sonrası ortada çok büyük haksızlık olduğunu söyleyen Ebru Uzun şunları söyledi: “Çok büyük bir haksızlık var. 62, 64 puan alana da bana sordukları soruyu sordular muhtemelen. Yani, ‘Of’ta ya da diğer yerlerde çalışır mısın? Dediler. Ve onlar da ‘Çalışırız’ dediler. Onları neye göre işe aldılar, beni neye göre yedeğin 5.sırasına koydular. Mülakat bana göre tamamen formaliteydi.

Hakkımı aramak için bir avukatla görüştüm. Bana, ‘Mülakat konusu mahkemeye de gelse ‘Benim elimdeki bir şey diyecekler’ dedi. Elimde tek somut şey KPSS puanımın 75 olması. O da beni yüzde 1 yada 2 etkiliyor. Ya giyim-kuşamdan ya da konuşmadan elediler diye düşünüyorum. Soru sorup eleseler yine bir şey diyemem. Ancak soru da yok.”

Uzun bu gelişmeler üzerine sadece KYK Genel Müdürlüğü ile Trabzon İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi yazarak şikayetini dile getirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.