Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Sümela Manastırı’nın da yer aldığı Altındere Vadisi için ortaya koyduğu “Altındere Vadisinde Yeni Bir Yaşam” projesinin DOKA’dan hibe desteği alması sonrası harekete geçildi.  16 proje arasına giren “Altındere Vadisi’nde Yeni Bir Yaşam” adlı proje DOKA tarafından 1 milyon 14 bin 999 TL hibe ile desteklenecek. Yaklaşık 4 milyona tamamlanması planlanan proje kapsamında, Maçka Altındere Milli Parkı içerisindeki mevcutta bulunan yapılar rehabilite edilecek ve bir kısmı da yıkılıp yeniden yapılacak.

2018 YILI PERFORMANS PROGRAMINA EKLENDİ

‘Altındere Vadisinde Yeni Bir Yaşam’ projesinde bugün yeni bir gelişme yaşandı. Projenin Eylül ayında DOKA’dan hibe desteği alacağının kesinleşmesinin ardından Yatırım İnşaatları Dairesi Başkanlığı yazısıyla proje bugün 2018 yılı Performans Programına alınması için Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi.  Plan ve Bütçe Komisyonunda gelen maddeye göre proje çerçevesinde mevcut binaların kimisi yıkılıp kimisi de rehabilite edilerek bölgede Kır Kahvesi, Kır Lokantası, İdare ve Ziyaretçi Merkezi yapılacak. 

Komisyonun, 2018 yılı Performans Programına alınmasıyla ilgili olumlu görüş bildirdiği madde, belediye meclis üyelerinin oy birliği programa alındı. 

TELEFERİK İHALE AŞAMASINA GELDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, projeyi DOKA ile beraber yürüttüklerine dikkat çekerek, “DOKA ile yürüttüğümüz proje. Turistik önemi giderek artan, dünyaca tanınan, Sümela’ya çıkan yolda yapılacak olan daha iyi ve güzel bir çalışma. DOKA ile bunu görüştük. Sümela’da ki yapılacak olan Teleferiğin de iş ve işlemleri tamamlandı. Onu da ihale hazırlıkları ile birlikte Altındere Vadisindeki bu düzenleme önümüzdeki sezon turizmine katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz” diye konuştu.