Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından reddedilmesine rağmen Acısu Deresinin bulunduğu Akarsu Köyünde geçtiğimiz sene çalışmaları başlayan HES projesine mahalle halkı tepki göstermiş, çalışmalar durup firma araçlarını geri çekmişti.

Durdurma kararı bulunduğu iddia edilen projenin mahkeme sürecinin ise devam ettiği öğrenilirken yeni bir gelişme yaşandı. HES’in yapımını üstlenen firma Akarsu Mahallesinin yanında bulunan Bakımlı Mahallesi’nde bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapacağını bildirdi. Mahalleliye yapılan bildirim de Akarsu Mahallesinden gelen boruların Bakımlı Mahallesinde yerin altından geçeceği ve bu konularla ilgili görüş ve öneri alınacağı öğrenildi.

Firmadan yapılan tebligatta “Trabzon ili, Maçka Acısu Deresi üzerinde, “Larhan Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) (15,609 MWm / 14,989 MWe)” projesinin yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır.” ifadeleri yer alırken mahkemesi devam eden proje için ulaşmak istediğimiz firma yetkililerini tebligatta yer alan numara üzerinden aradığımızda yanlış numara cevabını aldık.