Firma Ortak Hesabın Şifrelerini Bile Vermedi

TRABZON Büyükşehir Belediyesi’nin  ‘Akıllı kart ile Kullan At Bilet’ uygulamasında Sayıştay’ın çıkarttığı 1 milyon 966 bin liralık kayıp paranın ilginç hikayesi kaydedildi. Sayıştay raporunda bilet paralarının  yattığı banka hesap numarasının incelenebilmesi için gerekli şifrelerin Büyükşehir yetkililerine verilmesi hükmü olmasına rağmen firma şifreleri vermedi.

 Herşey Firmanın Kontrolünde Gerçekleşti

YİNE aynı raporda, kamu gelirlerinin toplandığı hesapların tamamen firmanın kontrolünde olduğu, ne kadar kart kullanıldığı ve yolcu taşındığı hesabının yüklenici firmanın gönderdiği hesap özetleri üzerinden görüldüğü kaydedildi. Yine raporda Büyükşehir’in bu konuda yüklenici firmayla yaptığı yazışmaların sonuç vermediği ancak sözleşmenin de iptal edilmediği  ifade edildi.

Sayıştay raporunda kayıt altına alınan ANTKART-Büyükşehir ilişkisi kafa karıştırdıSAYIŞTAY raporunda,  “Otobüslere binen yolcu sayısnın validatörlere okutulan kart sayısından belirlendiği ve buna ilişkin teknik alt yapının da tamamen yüklenici firmanın kontrolünde olduğu, idarenin biniş sayılarının kontrol edebileceği bir mekanizmanın kurulmadığı görülmüştür. Bu durumda idare, yüklenicinin kendisine bildirdiği biniş sayısını ve gönderdiğiparayı doğru kabul ederek işlem yapılmıştır.” denildi.